Nástroje pro tento web


New release candidate available: 2020-06-01 "Hogfather". upgrade now! [51] (what's this?)
Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
adx

Average Directional Index (ADX)

- indikátor, který měří aktuální sílu probíhajícího trendu.

Average Directional Index (průměrný směrový index) - vyvinut J. W. Wilderem pro měření síly stávajícího rostoucího či klesajícího trendu nebo potvrzení netrendového trhu.

ADX je oscilátor, který fluktuuje mezi 0 a 100. Nízké hodnoty okolo 20 signalizují slabý trend, vysoké hodnoty okolo 40 silný trend. Hodnoty nad 60 jsou spíše výjimkou.

Indikátor neklasifikuje, zda je trend medvědí nebo býčí, pouze měří jeho sílu. Když začne ADX zeslabovat z hodnoty nad 45 na hodnotu pod 45, znamená to, že současný trend ztrácí sílu a zřejmě nastane netrendové období.

Naopak v případě růstu křivky ADX roste i síla stávajícího trendu. ADX navíc dokáže identifikovat potenciální změnu mezi trendovým a netrendovým trhem.

Když začne růst z hodnoty pod 20 na hodnotu nad 20, je to signál končícího netrendového období a nástupu nového trendu. ADX je odvozen ze dvou dalších Wilderem vyvinutých indikátorů, které se nazývají Positive Directional Indicator (pozitivní směrový indikátor) +DI a Negative Directional indikator (negativní směrový inidkátor) –DI. +DI (zelená křivka v grafu) měří sílu pohybů směrem vzhůru a –DI (červená křivka v grafu) měří sílu pohybů směrem dolů v daném časovém rámci (obvykle 14 dnů, týdnů, apod.). Při překřížení obou křivek vznikají nákupní signály (+DI překříží –DI shora) a prodejní signály (+DI překříží –DI zdola).

Na netrendovém trhu však mohou být tyto signály zavádějící a proto je vhodné používat tento systém spolu s dalšími technickými indikátory. ADX kombinuje +DI a –DI a tato data jsou pak vyhlazena pohyblivým průměrem. Výsledkem je indikace síly probíhajícího trendu. Samotní křivka ADX však neurčuje směr trendu, měří pouze jeho sílu.

adx.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 10:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.