Nástroje pro tento web


Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
donchian_5_20

Obchodní systém Donchian 5&20

Kdo byl Richard Donchian?

Richard Donchian vstoupil do světa obchodování jako absolvent ekonomie na prestižní universitě YALE. Svou obchodnickou kariéru započal v roce 1930 na Wall Streetu, kde začínal jako akciový spekulant. Od roku 1933 do roku 1935 pak pracoval jako technický analytik pro společnost Hemphill, Noyes & Co, později začal vydávat technické analýzy akciových trhů sám za sebe a pod názvem „Security Pilot“ je nabízet celé řadě předních brokerských domů. Během druhé světové války sloužil Richard Donchian v letectvu. Po druhé světové válce nadále pokračoval jako technický a ekonomický analytik, jeho analýzy se v té době staly velmi sledovaným a respektovaným vodítkem pro celý Wall Street. V šedesátých letech začal Richard spekulovat i v komoditách, krátce po roce 1960 se pak stal Vice Presidentem společnosti zaměřující se na komoditní spekulace. Během té doby začal vyvíjet své první trend-followingové obchodní metody a pokládat tak základy pro všechny budoucí trend-followery. Richard Donchian je též autorem celé řady článků na téma „Metody trend-followingu“ a „Analýza komoditních trhů“. Fenomenálního úspěchu pak dosáhnul se svým systémem 5&20, který patří mezi prosazovaný systém slavného obchodníka Eda Seykoty.

Donchian 5&20

Systém Richarda Donchiana je ve své podstatě velmi primitivní: vstupní signály jsou generovány na základě dvojitých klouzavých průměrů, jejichž nastavení je 5 a 20. Proč právě toto nastavení? Zkrátka a dobře, Richard Donchian po mnoho let pečlivě studoval, jaké nastavení z dlouhodobého pohledu vykazuje nejlepší úspěchy. Po mnoha letech došel právě k nastavení 5 a 20, které dodnes naleznete jako základ obchodních systémů mnoha trend-followerů. Podstatné je uvědomit si, že systém samozřejmě vytváří mnoho vstupních signálů, přičemž většina z nich bývá ztrátových. Richard Donchian však ve svých výzkume došel k závěru, že dvojité klouzavé průměry s nastavením 5 a 20 dokáží na druhou stranu i bezpečně a téměř vždy zachytit počátky dlouhodobých trendů (proto název „trend-following“) a takové pak bohatě kompenzují předešlé ztráty, plus generují nemalý zisk. Nutno říci, že se systém Richard Donchian není určený pro agresivní zhodnocování - spíše se jedná o v komoditách „průměrné“ zhodnocování kolem několika desítek procent ročně. Proto je systém Donchian 5 a 20 spíše základem trend-followingových systémů velkých spekulativních fondů, které spravují obrovské milionové jmění a jejichž klienti očekávají pravidelné roční zhodnocení bez větších výkyvů.

Externí odkazy

donchian_5_20.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 08:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.