Nástroje pro tento web


New release candidate available: 2020-06-01 "Hogfather". upgrade now! [51] (what's this?)
Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
futures_kontrakt

Futures kontrakt

- je dohoda dvou stran o nákupu či prodeji standardizovaného množství komodity v předem specivikované kvalitě za danou cenu a k určitému budoucímu datu. Trhy futures vznikly někdy kolem roku 1600 v Japonsku. Pěstitel (prodávající) a obchodník (kupující) se dnes dohodnou při uzavírání futures kontraktu na uzavření obchodu v budoucnosti za určitou cenu. Prodávající již dnes ví kolik v budoucnu dostane peněz a kupující ví kolik zaplatí. Jestliže je během tohoto období např. vynikající počasí, které přivodí větší úrodu, nastane přebytek nabídky, cena klesá … obchodník ztrácí a pěstitel vydělá neboť prodá svou úrodu za vyšší cenu než v období sklizně a naopak. Komoditu kterou nakupujete či prodáváte prostřednictvím futures kontraktu se nazývá podkladové aktivum. Futures je možné obchodovat pouze na organizovaných trzích - burzách. Může se jednat o výměnu pevné částky hotovosti v jedné měně za dosud neznámou částku hotovosti či za dluhový cenný papír, a to v téže měně (úrokový futures), o výměnu pevné částky hotovosti v jedné měně za pevnou částku hotovosti v jiné měně (měnový futures), za akciový nástroj (akciový futures) či za komoditní nástroj (komoditní futures). Cena futures podkladového nástroje může být vyší či nižší než je spotová cena v závislosti na nákladech a na očekávání trhu, jaký bude vývoj ceny podkladového nástroje. Rozdíl mezi spotovou cenou podkladového nástroje a cenou futures se označuje jako báze. Většina futures se likviduje před splatností. Převážná většina obchodů s futures jsou spekulace a je důležité uzavřít pozice před tzv. first noticed day. Po tomto datu se vypořádávají futures buď fyzicky či peněžně. Kupující určitého futures kontraktu se tedy zavazuje, že ve stanovené době odebere určité množství podkladového aktiva a zaplatí za něj. Toto obejdeme pokud prodáme danný kontrakt před FND. Proto je potřeba hlídat dobu životnosti kontraktu. Trh futures je velice oblíbený pro jeho možnost obchodování na obě strany tzn. i možnost nejdříve prodat a později nakoupit za levnější cenu - oproti akciím.

Specifikace futures kontraktu

Jak již bylo řečeno jedná se o standardizované kontrakty, tzn. je důležité sledovat:

  1. co je podkladovým aktivem?
  2. na které burze se tento kontrakt obchoduje?
  3. jak velké množství komodity obsahuje, jaká je kvalita?
  4. jaká je jeho doba životnosti? (rozuměj doba po kterou je na burze obchodován)
  5. jakou hodnotu má nejmenší cenový pohyb? (tzn. 1 tick = 0,05 = $5)

Burza na které se obchoduje, např.:

  • CBOT - Chicago Board of Trade
  • NYMEX - New York Mercantile Exchange
  • CME (Globex)
  • CBOE - Chicago Board Options Exchange

Články

futures_kontrakt.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 10:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.