Nástroje pro tento web


Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
jake_komoditni_trhy_obchodovat_pozicne

Jaké komoditní trhy obchodovat pozičně?

Jedna z otázek, která se pravidelně opakuje v našem diskuzním fóru, zní „jsem nováček, jaký trh si mám vybrat pro obchodování?

Nejprve trochu teorie – trhů je celá řada, na amerických komoditních burzách se obchoduje vše od zrnin, masa, přes různé kovy, bavlnu, měny, indexy a další až po energie. V čem se jednotlivé trhy odlišují? Odlišností je hned celá řada:

  • Velikost stop-lossu: záleží přitom nejen na konkrétní obchodní strategii a trhu, ale také na velikosti účtu. Podrobně se tomuto tématu věnujeme ve článcích zaměřených na money-management, nicméně ve zkratce připomeňme – ten, kdo bere trading skutečně vážně jako nástroj vydělávající peníze, riskuje na jeden obchod vždy pouze velmi malou část svého účtu. Toto procento se liší, ale obecně jde o číslo od 2 % do cca max. 5 % podle strategie a dalších specifik jednotlivých obchodníků. Pokud tedy začínáte obchodovat například s účtem 8000 dolarů, váš risk by měl být vždy maximálně 160 – 400 USD na jeden obchod včetně komise (160 dolarů odpovídá risku 2 %, 400 dolarů odpovídá risku 5 %). A jsme zpátky u trhů – s podobným stop-lossem prostě a jednoduše ani nemůžete obchodovat volatilnější trhy jako jsou energie atd., protože používat větší stop-loss než 5 % je z dlouhodobého pohledu finanční sebevražda a pracovat v hodně volatilním trhu (kde jen každodenní intradenní cenový „šum“ má rozpětí třeba několik set dolarů) s tak malým stop-lossem je víc gambling než trading. V takovém případě můžete sebelépe načasovat vstup na základě určité technické formace, ale příliš malý stop-loss vás vyhodí z jinak ziskové pozice na první sebemenší korekci.
  • Slippage a rychlost plnění – výběr trhů je podřízen i dalším faktorům, které nemusí být patrné z prvního pohledu na grafy. Velmi se například liší trhy podle burzy. Zejména newyorské burzy jsou vyhlášené špatnými plněními a řada obchodníků tak raději obchoduje na chicagské burze. Snad jediným vhodným newyorským trhem pro začátečníky je cukr (sugar). Z pohledu volatility a likvidity jsou na newyorské burze k dispozici i další trhy, které nejsou příliš dravé a přitom dostatečně likvidní, nicméně podle našeho názoru je lepší si burzu osahat nejprve na některém chicagském trhu a teprve s praxí v exekuci se pustit do New Yorku (bude-li to nezbytné).
  • Elektronický vs. pitový trh: Jak již patrně víte, principielně existují dva typy trhů – elektronický, kde ke spárování jednotlivých obchodních příkazů dochází výhradně elektronicky „na serveru“ burzy, a pitový (angl. často označováno také jako Open Auction), kde se každý obchod páruje ručně (zběsilé ukazování jednotlivých pitových obchodníků známé z filmů). Většina surovin se stále obchoduje pitově. Takové obchody se vyznačují tím, že například o vyplnění příkazu se někdy dozvídáme až se značným zpožděním (opět doména zejména newyorské burzy, ale i na chicagské burze v případě rychlejších pohybů cen můžete na plnění čekat i desítky minut). S tímto je třeba opět počítat zejména při stanovování stop-loss příkazů (vždy je třeba používat jejich adekvátní vzdálenost od vstupní ceny, stop-loss pár desítek dolarů v mase nedává smysl, protože obchodník často ani nestihne získat potvrzení o plnění a než stihne stop-loss zadat, cena již může být výrazně za zamýšlenou hranicí).

Elektronické trhy s sebou přinášejí skoro okamžité informace o plnění a možnost výrazně nižších komisí (často i pod 5 dolarů za RT), bohužel však v případě klasických „surovinových“ trhů jako jsou nejrůznější zrniny, masa, kovy atd. nejsou zatím tyto trhy ve své elektronické verzi příliš likvidní, i když tato situace se neustále zlepšuje a je dobré se na likviditu u elektronické verze trhu čas od času podívat. Některé trhy (jako třeba 30leté T-Bonds) mají ve své elektronické verzi likviditu již velmi slušnou a řada obchodníku tuto verzi trhu upřednostňuje. Není se čemu divit – takový trh můžete např. s IB obchodovat pod 5 USD RT, oproti „klasické komisi“ přesahující často i 30 USD RT. Obchodník s 6x nižší komisí má v tomto případě ohromnou konkurenční výhodu, o které nelze diskutovat.

Kategorií samu o sobě jsou elektronické „mini“ verze trhů. Ty jsou velice oblíbené v případě různých indexů jako je např. e-mini S&P, mini Down Jones, e-mini Russell 2000 a další. Tyto elektronické mini trhy mají ohromnou likviditu a jsou hodně používané k tzv. intradennímu obchodování, kde může být obchodník v trhu i pouze několik minut a právě díky ohromné likviditě může do trhu vesměs kdykoliv vstoupit a kdykoliv vystoupit za cenu velice blízké té aktuálně obchodované. Také suroviny jako jsou zrniny, drahé kovy a energie jsou často obchodovány v elektronických „miniverzích“. Kontrakty v těchto e-miniverzích trhů jsou sestaveny z menšího objemu komodit a proto má jeden bod v takovém trhu menší hodnotu, než v klasickém „velkém“ trhu. Na první pohled by se takové trhy mohly zdát ideální pro začínající obchodníky, ale opět – bohužel těmto trhů vesměs zatím chybí likvidita (i když i zde se situace stále více zlepšuje).

Závěrem

Výběr trhů začínajícího obchodníka s menším účtem je do značné míry ovlivněn především samotnou velikostí účtu. Chcete-li dlouhodobě v tradingu uspět, je třeba absolutně dodržovat přiměřený risk na jeden obchod ve vztahu k celkové velikosti účtu. Jak jsme si ukázali výše, v případě účtu s 8000 dolary si můžeme včetně komise dovolit risk 400 USD, raději však ještě méně. Se stop-lossem je však třeba pracovat smysluplně – je třeba jej umisťovat na místa, kam trh v rámci běžných swingů nedosáhne – proto je třeba volit trhy s nižší volatilitou. Pro začínající obchodníky jsou takovými trhy nejčastěji kukuřice (Corn), cukr (Sugar), zajímavým a často opomíjeným trhem je například Eurodollar (zkratka ED), který je ohromně likvidní, velmi dostupný, často pěkně trenduje a obchoduje se elektronicky (tudíž s nízkými komisemi) – tento trh určitě doporučuji k pozornosti. Samozřejmě existují i další trhy, které lze s menšími zkušenostmi obchodovat – vždy si však zkontrolujte jejich volatilitu a likviditu. V rámci testování sami zjistíte, zda-li zvolený trh vyhovuje vašim strategiím, nicméně nemá smysl testovat trhy, které se pro svoji absolutně nízkou likviditu nedají následně prakticky obchodovat.

jake_komoditni_trhy_obchodovat_pozicne.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 10:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.