Nástroje pro tento web


Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
mini_komoditni_kontrakty

Mini komoditní kontrakty

Mini trhy vznikly v zásadě pro obchodníky, které odrazovaly vysoké nároky (marginy, risk, rychlost atd.) na obchodování „standardních kontraktů“. Zjednodušeně řečeno jde o kontrakty obsahující menší množství podkladového aktiva (samotné komodity), a tudíž je obchodování takového kontraktu výrazně levnější a méně riskantní. Například klasický Futures kontrakt sojových bobů se skládá z 5000 bušlů bobů, nejmenší pohyb je 1/4 centu na bušl a změna ceny kontraktu o jeden tick tak znamená ztrátu nebo zisk 12,50 dolarů na jeden kontrakt. Oproti tomu futures kontrakt „mini sóji“ se skládá z 1000 bušlů, nejmenší pohyb je 1/8 centů na bušl a změna ceny kontraktu o jeden tick tak znamená ztrátu nebo zisk 1,25 dolarů na jeden kontrakt. Mini kontrakt sojových bobů je tak výrazně méně živější než standardní kontrakt, výrazně méně riskantní, a tomu odpovídá i velikost marginů. Pro klasický kontrakt vyžaduje burza 1013 dolarů, pro mini-sized soybean pouze 203 dolarů. Minikontrakty je tak možné obchodovat s výrazně menším účtem, přičemž trhy (standardní vs. mini) mají velmi podobné průběhy.

Limity

1) Vysoké poplatky u pitových trhů

Řada mini-sized trhů je bohužel obchodována prostřednictvím klasického pitu (tj. obchody jsou párovány ručně parketovými obchodníky), kde se za obchody platí poměrně vysoké Komise (ve smyslu poplatek) – standardně podle servisu brokera kolem 25 – 30 USD RT. A bohužel za mini kontrakty se platí brokerská komise úplně stejná jako za obchodování klasických kontraktů. V takovém případě se však obchodování mini kontraktů stává víceméně sponzoringem brokerů – např. ve výše uvedeném případu trhu mini sojových bobů je potřeba pohyb cca 2,5 plných bodů (!) aby se vůbec zaplatila brokerská komise! Jinými slovy – čtyři obchody v rámci pitového mini trhu stojí obchodníka cca 100 USD pouze na komisích. Aby takovou částku vydělal v trzích zpět, musí např. v trhu mini sója získat na svou stranu 8 plných bodů, a to je již slušný pohyb. Porovnejte to se standardním trhem sojových bobů – zde stojí čtyři obchody také cca 100 USD, nicméně zisk 8 plných bodů znamená 400 dolarů, takže po odečtení komise 300 USD zisk… Minikontrakty tak je smysluplné obchodovat pouze prostřednictvím levných on-line platforem!

2) Nízká likvidita

Vždy je třeba obchodovat pouze ty minikontrakty, které mají dostatečnou likviditu.

Zajímavé mini trhy

Mini Gold (YG), Specifikace

Mini Silver (YI), Specifikace

Další informace

mini_komoditni_kontrakty.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 10:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.