Nástroje pro tento web


New release candidate available: 2020-06-01 "Hogfather". upgrade now! [51] (what's this?)
Hotfix release available: 2018-04-22c "Greebo". upgrade now! [50.3] (what's this?)
profit-target

PT

PT je anglická zkratka pro profit-target (čti jak psáno). Profit-target je cena, na které se rozhodneme uzavřít naši otevřenou pozici se ziskem. Pokud např. říkáme, že náš PT je 250 USD, pak to znamená, že jakmile dosáhneme v trhu otevřeného profitu 250 USD, tento profit inkasujeme, pozici uzavíráme a obchod ukončujeme nezávisle na tom, jak dalece ještě trh poroste (v případě long pozice).

Profit-targety (nebo-li zkráceně PT) jsou přesně definované cíle, na kterých bude obchodník vystupovat. Vystupování na PT u profesionálních obchodníků vychází z jejich striktního money-managementu. Obchodníci používající PT vědí, jakou zhruba pravděpodobnost úspěšnosti mají jejich vstupní strategie, jaký je ideálně posazovaný SL a jaké nejčastěji nadělí v průměru jejich vstupní signály pohyby. Obchodníci používající striktní PT pak uvažují zhruba následovně:

Procentuální úspěšnost obchodů je 60 %. Můj vyzkoušený SL a zároveň částka, kterou chci maximálně riskovat na 1 obchod, je 100 USD. Pokud se obchod povede a jde mým směrem, pohyb má nejčastěji velikost v rozmezí 230-260 USD. Můj plán tedy zní: Vždy vystupovat na PT 230 USD.

Co takový plán znamená? Jednoduchou matematikou si vypočítáme, že trvalé zisky. Pokud obchodník riskuje 100 dolarů, které ztratí ve 40 % případů a v 60 % vydělá 230, pak každých 10 obchodů = téměř 1000 dolarů zisk. Obchodníka pracujícího s PT tedy jakkoliv nevzrušuje, pokud trend po jeho výstupu z trhu pokračuje dále a ve finále hypoteticky nadělí více, než je obchodníkův pečlivě vypozorovaný a zvolený PT. Jednoduchý, ale striktně dodržovaný MM se o obchodníkovy profity již postará sám - nezávisle na tom, jak velké budou pohyby trhů.

Profit-targety z psychologického pohledu

jsou specifické možností jednak si trochu blíže stanovit dobu trvání v obchodě, a jednak pracovat s konkrétním „cílem“.

Doba setrvání v obchodě může být poměrně podstatný psychologický faktor. Jsou obchodníci, které dlouhodobější setrvání v obchodě může nechtěně nutit k dodatečným (neefektivním) krokům nad rámec obchodního plánu (třeba proto, že už jsou délkou trvání obchodu příliš „znuděni“, nebo že zkrátka mají pocit, že se „nic neděje). Já osobně upřednostňuji být venku z intradenního obchodu v rozmezí několika desítek minut až jedné hodiny, dlouhodobější setrvání v trzích mně zkrátka a dobře není příjemné.

Profit-targety umožňují spolu se správnou volbou time-frame nastavit poměrně efektivně takové tempo, které je pro nás přijatelné, co nejvíce odpovídá našemu temperamentu a co nejméně nás nutí k nechtěným akcím mimo plán. Čím menší profit-target si zvolíme, tím kratší dobu budeme obvykle v trhu a samozřejmě naopak. Například profit-target o velikosti 150 USD může v rámci intradenního obchodování být většinou dosažen v rámci pár minut, kdežto například pro profit-target 450 USD může trh „jít“ už i celou hodinu a déle. Samozřejmě se nyní bavíme pouze o psychologickém rozměru obchodování profit-targetů, je naprostým předpokladem, že je náš profit-target zároveň dostatečně podložený money-managementem (analýzou MAE/MFE) a my víme, že profit-target zvolený jako „ideální“ pro naší povahu je zároveň i zcela funkční z pohledu money-managementu a v kombinaci s našimi stop-lossy vykazuje zisky v podobě stabilně rostoucí equity křivky.

Co je ale ještě výraznější psychologický faktor profit-targerů, je fakt, že většinou sedí lidem, kteří jsou zvyklí na plnění konkrétních, jasně stanovených cílů, a to například ze svého zaměstnání.

Pokud je například vaší prací plnit každý měsíc nějaké konkrétní cíle stanovené vaším zaměstnavatelem (finanční cíle, výrobní cíle, počet oslovených klientů, atd….), docela možná jste již na systém „stanovených cílů“ podvědomě „naprogramováni“ a profit-targety mohou být tedy pro vás skutečně dobrou volbou; zkrátka a dobře vám totiž dají jasně definované rámce, ve kterých se pohybovat a existence těchto jasně daných rámců vám může celkově dodat na komfortnějším pocitu při obchodování.

profit-target.txt · Poslední úprava: 2019/05/24 10:27 (upraveno mimo DokuWiki)


Upozornění: Všechny informace poskytované na Financnik.cz jsou určeny výhradně ke studijním účelům témat týkajících se obchodování na burze a neslouží v žádném případě coby konkrétní investiční či obchodní doporučení. Provozovatel serveru ani jednotliví autoři nejsou registrovanými brokery či investičním poradcem ani makléřem. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na burze. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.

Burzovní obchodování a investování s finančními instrumenty (a komoditami obzvláště) je vysoce rizikové. Rozhodnutí obchodovat komodity a akcie je odpovědností každého jednotlivce a jedině on sám nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Nikdy se nepouštějte do obchodů, jejichž podstatě plně nerozumíte. Pamatujte, že burza má svá pravidla, kterým je třeba porozumět, než začnu riskovat své vlastní peníze!

Zásady ochrany osobních údajů   Cookies na serveru Financnik.cz   Všeobecné smluvní podmínky užívání on-line kurzů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Copyright 2018 © Financnik.cz - Developed by BlueCube.cz
Server Financnik.cz vydává a všechny služby provozuje Centrum finančního vzdělávání, s.r.o.
Všechny články zde uveřejněné podléhají autorskému zákonu a jejich kopírování pouze se souhlasem autora.